łazienka wg ravak chrome

Nasze aranżacje: stylowa minimalistyczna łazienka

Minimalizm to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich lat w aranżacji wnętrz. Jak można zastosować go w łazience? W jaki sposób urządzić to pomieszczenie w takim designie, ale jednocześnie stylowo?

Przestrzeń i funkcjonalność

W aranżowaniu łazienki w minimalistycznym stylu chodzi przede wszystkim o to, by stworzyć wnętrze funkcjonalne i nieprzeładowane. Zasadniczym celem jest zatem takie zagospodarowanie przestrzeni, by z jednej strony maksymalnie ukryć wszelkie większe i mniejsze elementy wyposażenia (prysznic we wnęce, brak widocznych pojemników z kosmetykami, zabudowana wanna), jak i pozostawić możliwe dużo światła i miejsca. W niewielkiej łazience bywa to prawdziwym wyzwaniem, ale zastosowanie lekkich elementów (np. umywalka na stelażu) i aranżacyjnych trików (odpowiednie oświetlenie i lustra) pozwala osiągnąć efekt minimalistycznego stylowego wnętrza nawet w typowym blokowym M2.

0401-251603

Geometryczne formy

Minimalizm lubi prostotę, a tę najłatwiej uzyskać, stosując proste formy geometryczne. Poziome linie poszerzą wnętrze. Dodatkowe ich podświetlenie zapewni optyczne złudzenie przestrzeni. W minimalistycznych łazienkach dobrze decydować się na formy jak najprostsze – bryłowe. Świetnym przykładem wanny w tym stylu jest np. prostokątna wanna Koło Perfect,

xwp10401

a dla bardziej wymagających – asymetryczna wanna ze strefą prysznicową Villeroy & Boch Subway.

Achromatyczna bądź monochromatyczna kolorystyka

Cechą charakterystyczną minimalizmu jest ograniczenie liczby barw stosowanych we wnętrzu. Najczęściej wykorzystywane są kolory achromatyczne (biel, czerń, szarości) lub całość wnętrza zdominowana jest przez jeden przewodni, najczęściej chłodny odcień (brąz, zimny błękit, fiolet).

Proste i funkcjonalne dodatki

Projektując minimalistyczną łazienkę, nie można zapomnieć o dodatkach, takich jak baterie czy akcesoria. Z racji tego, że w takiej łazience naczelną zasadą jest pozostawianie widocznym tylko niezbędnych elementów, najczęściej stosuje się podtynkowe zestawy baterii – pamiętając oczywiście o dopasowaniu ich stylem do całości (prostokątna wanna i kwadratowa kabina prysznicowa wymagają baterii opartych o plan kwadratu lub prostokąta – np. Hansgrohe Ecostat.

Meble łazienkowe w minimalistycznym stylu to również jak najprostsze formy. W ostatnich sezonach szczególnie modne są meble łazienkowe bezuchwytowe.

merida

Klucz do sukcesu – oświetlenie

W minimalistycznej łazience niezwykle ważną funkcję pełni oświetlenie. To ono wydobywa detale aranżacyjne z cienia i sprawia, że w łazience zyskujemy optycznie więcej miejsca. Zastosowanie listew ledowych, podświetleń punktowych i dobrego doświetlenia stref z lustrami zapewni właściwy efekt. Warto pamiętać, że przy stylu minimalistycznym liczy się efekt świetlny, a nie sama lampa – dlatego im prostsza jej forma zostanie zastosowana, tym lepiej.

Może zainteresuje Ciebie również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz